Papp Róbert

Papp Róbert

A Debreceni Egyetem Agárgazdasági és Vidékfejlesztési karán végeztem Vidékfejlesztő Agrármérnök szakon. Tanulmányaim során a mezőgazdaság mellet széleskörű ismeretekre tettem szert a közgazdaságtan, a vállalatgazdálkodás és a menedzsment ismeretek területén. Képzésünk deklarált célja az volt, hogy megismerjük a vidéki térségek és az itt működő vállalkozások mindennapjait, gazdálkodási sajátosságait, hogy tudásunkkal később elősegítsük fejlődésüket és felzárkóztatásukat.

Az egyetem után Londonba költöztem azzal a céllal, hogy kicsit jobban felfedezzem a világot, ami életem meghatározó pozitív élményének bizonyult. Angliát követően tele energiával és határozott világmegváltó szándékkal tértem haza és jelentkeztem pályázatírónak a Vanessia Kft. csapatába. Az azóta eltelt hat évben Junior pályázati tanácsadóból Vezető tanácsadóvá váltam, és a technológiafejlesztés, kutatás-fejlesztés, turisztika területén értem el legnagyobb sikereimet. Ha visszatekintek, örömmel tölt el a több mint 400 sikeres pályázat, a megvalósult projektek, a sok bizalom és lehetőség, amit kaptam és a számos barátság, ami idő közben kialakult. Büszke vagyok, ha visszagondolok, hogy voltak ügyfeleim, akik egy robogóval vagy egy kopott öreg Audival érkeztek az első tárgyalásunkra és mára sikeres és elismert vállalkozók lettek; és arra is, hogy olyan irodák ajtói nyíltak meg előttem, melyekről azelőtt csak az újságokban olvastam. Ahogy idáig, a jövőben is várom az új ötleteket, az új ügyfeleket, hogy hosszú távon közösen gondolkodva, mintegy külsős munkatársként támogassam vállalkozásuk fejlődését.

ELÉRHETŐSÉGEIM:

 (+361) 319-2707/117-es mellék   (+36 30) 368-2006   robi[kukac]vanessia.hu

2018 november 7-én módosult a „Mezőgazdasági termékek értéknövelése a feldolgozásban" elnevezésű (VP3-4.2.1-4.2.2-18 azonosító jelű) felhívás, azon belül is annak 8. számú mellékletben rögzített, a projekt kockázatosságának viszonyítási alapja kettős könyvvitelt vezető vállalkozások esetében.

A módosítás előtt kockázatosnak minősült a projekt, ha annak elszámolható összköltsége meghaladja a támogatási kérelem benyújtását megelőző utolsó teljes lezárt üzleti évi - vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az ezt megelőző teljes lezárt üzleti évi -, vagy előző 3 év átlaga alapján számolt adóbevallás, illetve éves beszámoló szerinti adózás előtti eredmény összegének tízszeresét, vagy egyéni vállalkozók esetében az adóalapba beszámított bevétel (Vállalkozás eredménye) tízszeresét.

A mostani módosítás jelentős könnyítést tett, amelynek értelmében:

Kockázatosnak minősül a projekt, ha annak elszámolható összköltsége meghaladja a támogatási kérelem benyújtását megelőző utolsó teljes lezárt üzleti évi - vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az ezt megelőző teljes lezárt üzleti évi -, vagy előző 3 év átlaga alapján számolt adóbevallás, illetve éves beszámoló szerinti

  • természetes személyek, egyszeres könyvvitelt vezető vállalkozások esetében a pénzügyi adatok tábla szerint: „6. sor: Mezőgazdasági termelésből származó bevétel" + „7. sor: Mezőgazdasági szolgáltatásból származó bevétel" + „8. sor: Egyéb tevékenységek árbevétele" sorokban szereplő összegeknek a tízszeresét,
  • kettős könyvvitelt vezető vállalkozások esetében a pénzügyi adatok tábla szerint: „8. sor: Értékesítés nettó árbevétele (9+10+11)" sorban szereplő összegnek a tízszeresét.

VEKOP-8.3.2-18 Gyakornoki program a Közép-Magyarországi Régióban

Csaknem két évvel a vidéki pályázat megjelenése után, ma megjelent a "VEKOP-8.3.2-18 Gyakornoki program a Közép-Magyarországi Régióban" című pályázat tervezete is, amely véleményezést követően várhatóan 2018 augusztus 3-tól lesz pályázható. A tervezet szerint a támogatásra rendelkezésre álló keretösszeg 0,371 milliárd forint lesz, azaz a támogatott vállalkozások száma várhatóan 35-160 között lesz.

A gyakornoki program a vállalkozás statisztikai létszámának növelésével együtt járó, azaz új státusz betöltését eredményező foglalkoztatás esetén

  • egyrészt bér- és járuléktámogatást nyújt a vállalkozások számára a gyakornok foglalkoztatásához kapcsolódóan kilenc hónapon keresztül,
  • másrészt lehetőséget teremt segítő vállalati gyakornoki mentor tevékenység ellátására
  • és szükség esetén az új munkahely tárgyi és infrastrukturális feltételeinek kialakítására is.

A felhívás tervezet szerint a budapesti és pest megyei KKV-k minimum 2,3 millió, maximum 10 millió forintos támogatást igényelhetnek. A támogatás maximális mértéke az összes elszámolható költség maximum 80 %-a.

GINOP-5.2.4-16 Gyakornoki program

Annak apropóján, hogy a napokban társadalmi egyeztetésre bocsátották a Közép-magyarországi régióban működő vállalkozások számára hamarosan elérhető Gyakornoki Program pályázatot, tekintsük át a konstrukció vidéki nagytestvérét, amely 2016 augusztusa óta pályázható és a 30 milliárd forintos keretnek köszönhetően még most is elérhető azon vállalkozások számára, akik pályakezdők foglalkoztatását tervezik. 

A mai nyilvános statisztikák alapján a 30 milliárdos keretre kicsit több mint 23 milliárd forint, azaz a keret 75%-ára érkezett be igény, még közel 7 milliárd forint várja munkahelyteremtést tervező gazdáját.

A pályázat keretében az igényelhető támogatás felső korlátja 30 millió Ft, a támogatás maximális mértéke pedig az összes elszámolható költség 100 %-a lehet.

Nézzük meg, pontosan milyen feltételekkel lehet pályázni:

A gyakornoki program a vállalkozás statisztikai létszámának növelésével együtt járó, azaz új státusz betöltését eredményező foglalkoztatás esetén

  • egyrészt bér- és járuléktámogatást nyújt a vállalkozások számára a gyakornok foglalkoztatásához kapcsolódóan 9 hónapon keresztül,
  • másrészt lehetőséget teremt segítő vállalati mentor tevékenység ellátására és
  • szükség esetén az új munkahely tárgyi és infrastrukturális feltételeinek kialakítására is.

A pályázatra kizárólag azon vállalkozások nyújthatnak be támogatási kérelmet, amelyek

  • rendelkeznek legalább egy lezárt és teljes (365 napot jelentő) üzleti évvel, és
  • amelyek Magyarországon székhellyel rendelkező kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok, szövetkezetek, egyéni vállalkozók, egyéni cégek vagy az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarországon fiókteleppel rendelkező szövetkezetek vagy kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok fióktelepei, és
  • az éves átlagos statisztikai állományi létszáma a támogatási kérelmek benyújtását megelőző legutolsó lezárt, teljes üzleti évben minimum 1 fő volt és
  • a 651/2014/EU Rendelet I. Melléklete alapján mikro-, kis- és középvállalkozásnak minősülnek, vagy
  • azon vállalkozások, amelyek megfelelnek a mikro- kis- és középvállalkozásokra vonatkozó 651/2014/EU Rendelet I. Melléklet 2. cikk szerinti alkalmazotti létszám és pénzügyi határértékeknek, azonban a 651/2014/EU rendelet 1. sz. melléklet 3. cikk (4) bekezdése alapján azért nem tekinthetők KKV-nak, mivel a tőke vagy a szavazati jogok legalább 25%-át közvetlenül vagy közvetve, egyénileg vagy közösen, egy vagy több állami szerv irányítja.

Korábban írtunk már róla, de egyre jobban körvonalazódik, hogy várhatóan még idén ősszel ismét pályázható lesz az ún. adaptív innovációs pályázati felhívás. Bár az elnevezése ijesztően hangzik, lényegében ez a K+F pályázatok tekintetében a legtágabb értelemben vett innovációs folyamatokat támogatja, hiszen a pályázat minden olyan - a vállalkozásnál eddig nem alkalmazott - eszközök, immateriális javak beszerzését támogatja, amelyek révén a vállalkozás szempontjából

  • új vagy lényegesen módosított termék, szolgáltatás, eljárás jön létre, vagy
  • új vagy lényegesen módosított eljárás, technológia alkalmazására, piaci bevezetésére kerül sor.

Vegyünk egy nagyon egyszerű példát: Van egy vállalkozás, mely egy bizonyos terméket évek óta sikeresen gyárt és értékesít, ugyanakkor létezik egy gyártó gépsor, amelynek beszerzésével a vállalkozás újszerűbb technológiai eljárással, költséghatékonyabban állíthatja elő ugyanazon terméket, mint tette azt korábban. Ez is adaptív innováció és a pályázatból az adott gépsor beszerzése támogatható.

Pontos felhívás ugyan még nincs, de minden bizonnyal a korábbihoz nagyon hasonló feltételekkel kerül a pályázat kiírásra, ezért érdemes a korábbi felhívás feltételrendszere alapján készülni a pályázatra.

Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege ennél a konstrukciónál minimum 5 millió forint, maximum 15 millió forint, a támogatás maximális mértéke pedig az összes elszámolható költség 50%-a lehet.

A pályázat keretében önállóan támogatható tevékenységek

  • Eszközbeszerzés – Technológiai fejlesztést eredményező új eszközök beszerzése.
  • Immateriális javak beszerzése - Harmadik féltől piaci áron megvásárolt szoftver, gyártási licenc vagy know-how, amennyiben a tranzakcióra a piaci feltételeknek megfelelően került sor.

A pályázat kapcsán két fontos feltételt érdemes már most, a felkészülési időben hangsúlyoznunk:

Egy nemrégiben történt módosítás eredményeként újabb határnappal bővült a Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása kombinált hiteltermék keretében című - GINOP-2.1.2-8.1.4-16 kódszámú – felhívás, sőt mindehhez a keretet is megemelték.

Eredetileg 2018. május 31-vel zárt a pályázat, azonban a módosítással a pályázat utolsó értékelési határnapja 2018. szeptember 25-re változott, azaz újabb 3 hónapot kaptak a pályázattal most ismerkedő vállalkozások.

De nem csak a határnap módosult, örömteli tény, hogy újabb 10 milliárd forinttal, immár 130 milliárd forintra nőtt a teljes keretösszeg, amelyből ezidáig 92,5 milliárd forintnyi támogatásra érkezett be igény.

Számolva a hibás és szakmai szempontból elutasított pályázatok szokásos arányával, van még bőven keret azok számára, akik most kapnak észben, vagy vállalkozásuk most jutott abba a fázisba, hogy pályázni tudjanak.

Már korábban, 2018. március 13-i hatállyal módosult a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program éves fejlesztési keretének megállapításáról szóló 1006/2016. (I.18.) Korm. határozat, és ennek keretében számos GINOP pályázat keretösszege, de az Irányító Hatóság most egyesével is átvezette külön közleményekben az egyes pályázatokhoz kapcsolódó módosításokat. Ennek apropóján mi is összefoglaltuk a módosításokat. Hozzá kell tennem, hogy számos esetben már lezárult pályázatokról van szó, tehát a keretösszegek utólag módosultak a már elfogadott támogatási igényeknek megfelelően.

Lássuk tehát, hogyan változtak a keretösszegek:


Az NFKI tegnapi közleményéből kiderült, hogy várhatóan még idén ősszel ismét pályázható lesz az ún. adaptív innovációs pályázati felhívás.  

„A KKV-k versenyképességének növelése adaptív technológiai innováció révén" című (GINOP-2.1.8-17 kódszámú) felhívás célja a hazai mikro, kis- és középvállalkozások versenyképességének növelése adaptív technológiai innovációs tevékenységek támogatásával.

A pályázat olyan - a vállalkozásnál eddig nem alkalmazott - eszközök, immateriális javak beszerzését támogatja, amelyek révén a vállalkozás szempontjából

  • új vagy lényegesen módosított termék, szolgáltatás, eljárás jön létre, vagy
  • új vagy lényegesen módosított eljárás, technológia alkalmazására, piaci bevezetésére kerül sor.

Az igényelhető vissza nem térítendő támogatás összege: minimum 5 millió forint, maximum 15 millió forint. A támogatás maximális mértéke az összes elszámolható költség: 50%-a lehet.

A pályázat keretében önállóan támogatható tevékenységek

  • Eszközbeszerzés – Technológiai fejlesztést eredményező új eszközök beszerzése.
  • Immateriális javak beszerzése - Harmadik féltől piaci áron megvásárolt szoftver, gyártási licenc vagy know-how, amennyiben a tranzakcióra a piaci feltételeknek megfelelően került sor.

A pályázat kapcsán két fontos feltételt érdemes már most, a felkészülési időben hangsúlyoznunk:

KKVk lehetőségei a KF pályázatok vonatkozásában

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) egy közleményben hívta fel a pályázni szándékozók figyelmét arra, hogy innovációs projektekre a hazai vállalkozások továbbra is több forrásból nyerhetnek el a támogatást.

Valóban igaz, hogy több cikk - így mi magunk is - is utolsó pályázati lehetőségként hívta fel a figyelmet két innovációs pályázat benyújtási határidőre, de – ahogy az NFKI fogalmaz - ennél jóval több innovációs pályázat nyitott a kis- és középvállalkozások számára és újabb felhívások meghirdetés is várható.

Tájékoztatásuk alapján innovációs pályázatok az uniós források felhasználását követően is pályázhatóak lesznek, ugyanis hazai forrásból, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból (NKFI Alap) a Kormány által elfogadott éves programstratégia alapján, az uniós költségvetési ciklustól függetlenül évente jelennek meg kutatás-fejlesztési és innovációs felhívások. Vállalkozások innovációs tevékenységének támogatására 2018-ban 30 milliárd forint keretösszegű pályázatot jelentett meg a Hivatal az NKFI Alapból.

Fentieken túl, több uniós pályázaton nyerhető vissza nem térítendő forrás is rendelkezésre áll még:

  • jelenleg is pályázható Innovációs voucher (GINOP 2.1.4) felhívás, amelyből innovációs szolgáltatásokra nyerhető támogatás,
  • szintén pályázható a vállalkozások szellemitulajdon-védelmi eljárásait támogató Iparjog (GINOP 2.1.3) felhívás, valamint
  • várhatóan ősztől ismét pályázható lesz az ún. adaptív innovációs felhívás (GINOP 2.1.8) is, amely 17 milliárd forint keretösszeggel nyílt meg először ősszel, a mikro-, kis- és középvállalkozások támogatására új innovatív megoldások bevezetésében.

Múlt héten már beszámoltunk róla, hogy ma Nemzetgazdasági Minisztérium kiírásában megjelent a Pest megye területén működő mikro-, kis- és középvállalkozások telephelyfeltételeinek javítását támogató pályázat.

A pályázatot rendkívül nagy érdeklődés övezi, de az elmúlt hét megkereséseiből az is kiderült számunkra, hogy sokan hibásan értelmezik magát a felhívást, amely néhány ponton valóban szigorú feltételeket támaszt és sokan már itt kihullanak a pályázói kőrből. Lássuk a legfontosabbakat ezek közül:

  • A pályázaton csak az a vállalkozás indulhat, amelynek Pest megyei településen van a székhelye (Budapesti székhely nem megfelelő), ráadásul az is feltétel, hogy ennek a székhelynek már legalább 2017. december 31. óta bejegyzett székhelynek kell lennie.
  • Nem feltétel, hogy a fejlesztés a pályázó székhelyét érintse, ez lehet egy másik telephelye is, de a pályázat keretében szintén csak és kizárólag Pest megyei településen megvalósuló fejlesztés támogatható (Budapesti nem).
  • A fejlesztéssel érintett székhely/telephely 100%-ban a pályázó cég tulajdonában kell, hogy legyen.
  • A pályázó vonatkozásában szintén szigorú elvárás, hogy csak az alábbi TEÁOR listán szereplő főtevékenységgel bejegyzett vállalkozás nyújthat be támogatás kérelmet: TEÁOR lista
  • Nem feltétel, hogy a fejlesztendő tevékenység maga a főtevékenység legyen, de a fejlesztendő tevékenységnek is szerepelnie kell az említett TEÁOR listán.

Április 6-án, pénteken megjelent a Pest megyei mikro-, kis- és középvállalkozások telephely-feltételeinek javítását támogató pályázati felhívás összesen 4,5 milliárd forint értékben.

A támogatás célja a mikro-, kis-, és középvállalkozások (a továbbiakban: KKV-k) működési helyszínéül szolgáló telephelyek infrastruktúra fejlesztésével a vállalkozások üzleti környezetének a javítása.

A pályázat keretében a Pest megye területén székhellyel rendelkező vállalkozások

  • meglévő telephelyeinek átalakítására, modernizációjára és bővítésére, illetve
  • nem megfelelő telephelyek kiváltására, új telephely, épület építésére

nyílik lehetőség.

FONTOS: Budapesti beruházás vonatkozásában a pályázat keretében nincs lehetőség támogatást igényelni és Pest megyében is kizárólag a településlista szerinti településeken megvalósuló beruházással lehet pályázni.

A pályázat keretében minimum 20, maximum 100 millió forintos támogatás igénylésére van lehetőség.

Önállóan nem támogatható tevékenységként kapcsolódó eszközbeszerzésre, megújuló energiaforrás beszerzésére, bemutatóterem vagy iroda építésére, belső parkolók kialakítására is lehetőség van.

A pályázati felhívásra a támogatási kérelmeket május 21-én reggel 8 órától nyújthatják be a pályázók a www.allamkincstar.gov.hu oldalon, a benyújtásra 30 nap áll rendelkezésre.

A pályázatról készített rövid összefoglalónkat itt tudja letölteni: Pest megyei mikro-, kis- és középvállalkozások telephely-feltételeinek javítása

 

Május 15-én zárul az a hazai forrásból támogatott kutatás-fejlesztési pályázat, melyre kizárólag a Közép-Magyarország régióban székhellyel, telephellyel, vagy fiókteleppel rendelkező vállalkozások adhatnak be kérelmet. A "Kis-, közép- és nagyvállalatok KFI tevékenységének támogatása" elnevezésű 2018-1.1.2-KFI kódszámú pályázat a hazai vállalkozásokat kívánja ösztönözni jelentős szellemi hozzáadott értéket tartalmazó új, piacképes termékek, szolgáltatások, technológiák házon belüli kifejlesztésére.

A pályázat keretében kis- és középvállalkozások, valamint nagyvállalatok igényelhetnek 100–600 millió forint közötti forrást egyes önállóan vagy konzorciumi együttműködésben végzett kutatás-fejlesztési és innovációs tevékenységük finanszírozására, legalább a prototípus vagy a demonstrációs fázis eléréséig. 

A pályázatra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 20 milliárd forint. Az igényelhető támogatás mértéke minimum 100 millió forint, maximum 600 millió forint.

Pályázhatnak  tehát – önállóan vagy legfeljebb 3 tagú konzorcium formájában – a Közép-Magyarország régióban székhellyel, telephellyel, vagy fiókteleppel rendelkező jogi személyek, illetve EGT-beli székhelyű jogi személyek közép-magyarországi fióktelepei, amelyek rendelkeznek legalább 2 lezárt teljes üzleti évvel, kettős könyvvitelt vezetnek, és nem tartoznak az EVA, KATA hatálya alá.

GINOP-5.2.4-16 Gyakornoki program

Még javában pályázható a Gyakornoki Program elnevezésű pályázat, melynek keretében pályakezdő gyakornokok foglalkoztatásához igényelhető támogatás. A pályázatot 2016 februárjában írtál ki, 2016 augusztusa óta pályázható és eddig a 30 milliárdos keretre kicsit több mint 20 milliárd forint, azaz a keret közel 70%-ára érkezett be igény, még közel 9 milliárd forint várja munkahelyteremtést tervező gazdáját.

A pályázat nagy előnye, hogy már 1 fő pályakezdő alkalmazása esetén is igényelhető, az igényelhető támogatás felső korlátja 30 millió Ft, a támogatás maximális mértéke pedig az összes elszámolható költség 100 %-a lehet.

Nézzük meg, pontosan milyen feltételekkel lehet pályázni:

A gyakornoki program a vállalkozás statisztikai létszámának növelésével együtt járó, azaz új státusz betöltését eredményező foglalkoztatás esetén

  • egyrészt bér- és járuléktámogatást nyújt a vállalkozások számára a gyakornok foglalkoztatásához kapcsolódóan 9 hónapon keresztül,
  • másrészt lehetőséget teremt segítő vállalati mentor tevékenység ellátására és
  • szükség esetén az új munkahely tárgyi és infrastrukturális feltételeinek kialakítására is.

A pályázatra kizárólag azon vállalkozások nyújthatnak be támogatási kérelmet, amelyek

  • rendelkeznek legalább egy lezárt és teljes (365 napot jelentő) üzleti évvel, és
  • amelyek Magyarországon székhellyel rendelkező kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok, szövetkezetek, egyéni vállalkozók, egyéni cégek vagy az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarországon fiókteleppel rendelkező szövetkezetek vagy kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok fióktelepei, és
  • az éves átlagos statisztikai állományi létszáma a támogatási kérelmek benyújtását megelőző legutolsó lezárt, teljes üzleti évben minimum 1 fő volt és
  • a 651/2014/EU Rendelet I. Melléklete alapján mikro-, kis- és középvállalkozásnak minősülnek, vagy
  • azon vállalkozások, amelyek megfelelnek a mikro- kis- és középvállalkozásokra vonatkozó 651/2014/EU Rendelet I. Melléklet 2. cikk szerinti alkalmazotti létszám és pénzügyi határértékeknek, azonban a 651/2014/EU rendelet 1. sz. melléklet 3. cikk (4) bekezdése alapján azért nem tekinthetők KKV-nak, mivel a tőke vagy a szavazati jogok legalább 25%-át közvetlenül vagy közvetve, egyénileg vagy közösen, egy vagy több állami szerv irányítja.

2018-ban a vállalatok öt fontos pályázati témakörben tervezhetnek uniós pályázatokkal, kiemelt hangsúlyt kapnak idén ugyanis a kutatás-fejlesztés, képzés, informatika, energetika és turisztika témájú pályázati kiírások. Az alábbiakban alaposabban is körbejárjuk ezt az 5 témakört.

1. KUTATÁS-FEJLESZTÉS

Amikor K+F pályázatokról esik szó a vállalkozók egy jelentős része, azonnal átsiklik a felhívásokon, mondván ez a pályázat csak a nagyok játékszere, mit tudna ő kutatni a saját vállalkozásában. Lényeges félreértés, hogy sokan a vállalati kutatás-fejlesztési/innovációs tevékenységek kapcsán csak tudományos találmányokra gondolnak. Pedig az újdonságnak nem feltétlenül kell tudományosan új dolognak, vagy korábban ismeretlennek lennie, elég, ha azok az adott területen, az adott piacon képviselnek újdonságot.

Nagyon leegyszerűsítve olyan fejlesztésekkel tudnak indulni,

  • amely olyan termék, technológia, vagy szolgáltatás bevezetésével jár, amely a jelenlegi már ismert alternatív megoldásokhoz képest valamilyen szempontból innovatívabbnak minősül (pl. kedvezőbb hatásfok, jobb minőség, egyszerűbb/költséghatékonyabb előállítás, stb.)
  • amely eredményeként a vállalkozás jelentős bevétel növekedést tud realizálni.

Ezen típusú pályázatokban elsősorban a pályázó az adott projekten dolgozó munkavállaló személyi jellegű ráfordításait tudja elszámolni, ezen kívül a fejlesztéshez szorosan köthető anyagjellegű költségekkel, eszközbeszerzéssel és külső szolgáltató igénybevételével tud még általában számolni.

A jelenleg elérhető pályázatok közül kettőt szeretnénk kiemelni:

A GINOP-2.1.2-8.1.4-16 konstrukció esetében kizárólag Közép-Magyarországi régión kívüli vállalkozások jogosultak a pályázásra maximum 55%-os támogatási intenzitással, hitellel kiegészítve, minimum 10%-os önrésszel. Nagy előnye a felhívásnak, hogy nem csak KKV-k, de nagyvállalatok is indulhatnak a támogatásért.

A 2018-1.1.1-MKI felhívás azokat a mikro- vagy kisvállalkozásokat támogatja, akik Közép-Magyarországi régióban tervezik megvalósítani fejlesztésüket. Kísérleti fejlesztés esetében 60%-os támogatási intenzitásra lehet pályázni, míg a többi tevékenység esetében a támogatás mértéke elérheti a 100%-ot is. Nagy előnye a konstrukciónak, hogy a kifejlesztett termék piacra jutását is támogatja, vásárokon való megjelenés, marketing eszközök elkészítése formájában.

Egy ma megjelent közlemény szerint a „Beszállító mikro-, kis- és középvállalkozások és beszállítói integrátorok támogatása" című (GINOP-1.3.3-16 kódszámú) felhívás esetében különösen nagy számú támogatási kérelem érkezett be, ezért a beérkezett kérelmek feldolgozásának idejére a támogatási kérelmek beadása 2018. február 20. 12.00 órától átmenetileg szünetel. A 2018. február 1. 12.00 óra és 2018. február 20. 12.00 óra értékelési határnapokig benyújtásra került projektek együttesen kerülnek elbírálásra.

Fentiek értelmében mindössze néhány napja maradt azoknak, akik még pályázatot kívánnak benyújtani. A szakmai anyag összeállítása ennyi idő alatt nem lehetetlen, de azonnali és hatékony munkát igényel. Lássuk röviden a legfontosabb információkat a pályázatról:

A pályázat alapvető célja a beszállító KKV-k támogatása annak érdekében, hogy elősegítsék az értékláncba történő belépésüket és beszállítói pozíciójuk elmélyülését. A KKV-k részvételével megvalósuló értékláncok megerősítéséhez szükséges a beszállítói integrátorok támogatása is, mivel ők biztosítják a KKV-k know-how-hoz, technológiához jutását, támogatni tudják a KKV-knál a szükséges kompetenciák kialakítását, fejlesztését, valamint elősegítik a beszállítóik piacra lépését.

A pályázat vonatkozásában pályázhat:

  • beszállító KKV: az a vállalkozás, amely a végtermék előállítási, gyártási vagy összeszerelési fázisa során alkatrész(eke)t és/vagy részegység(eke)t és/vagy szerszámot/gyártástechnológiát és/vagy adalékanyagot és/vagy alapanyagot és/vagy know how-t fejleszt, állít elő, gyárt, szerel össze a végtermék gyártója, vagy annak beszállítói integrátora részére.
  • beszállítói integrátor: az a termelő tevékenységet végző vállalkozás, amely főegységeket és/vagy részegységeket állít elő beszállítóktól kapott részegységek felhasználásával. Ezzel egyidejűleg szervezi és koordinálja beszállítóinak tevékenységét, illetve azok számára minőségbiztosítási és logisztikai tevékenységet is végezhet. Integrátor vállalat a konzorciumi tagok közül – az adott kész-, vagy félkész termék tekintetében - a beszállítói lánc legmagasabb szintjén álló vállalkozás lehet.

Heteken belül megnyílik a kis- és középvállalkozások, illetve a nagyvállalatok számára is a munkahelyi képzések támogatásának forráskerete – közölte kedden a Nemzetgazdasági Minisztérium a Világgazdaságnak.

Már tavaly tavasszal rajtra készen vártuk a nagyvállalatoknak szóló, GINOP-6.1.5-17 kódszámú pályázat (Munkahelyi képzések támogatása nagyvállalatok számára), illetve a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak szóló GINOP-6.1.6-17 kódszámú pályázat megjelenését, ám április végén, a pályázatok megnyitása előtt nem sokkal az Irányító Hatóság határozatlan időre elhalasztotta a beadás kezdetét arra hivatkozva, hogy a pályázati felhívásokat át kell dolgozniuk. Végül tavaly nem is jelentek meg a pályázatok, mindössze december 27-én jelent meg GINOP-6.1.8-17 kódszámmal egy a nagyvállalatoknak szóló képzési központos pályázat társadalmi egyeztetése, várhatóan február végi tényleges megjelenéssel.

A mostani bejelentés alapján pedig már csak hetek kérdése és végre tényleg kiírják a GINOP-6.1.5-ös és a GINOP-6.1.6-os pályázatokat is ugyanazokkal a keretösszegekkel, mint amiket már tavaly is terveztek.