|
Szántó Petra
Az Óbudai Egyetem Keleti Károly Gazdasági Kar kereskedelem és marketing alapképzési szakán 2014-ben szereztem meg közgazdász diplomámat. Jelenleg a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen tanulok marketing mesterképzésen.
Mindig érdeklődtem az élelmiszeripar működése iránt, főként ebből az indíttatásból végeztem el alapképzésemmel párhuzamosan két év alatt egy sütő- és cukrászipari technikusi képzést. Tanulmányaim alatt és után több cukrászipari üzemben, pékségben volt lehetőségem megfigyelni a folyamatokat, felfedezni az ipar működését; valamint szakoktatóként is kipróbáltam magam.
A Vanessia Kft. csapatához 2014 őszén csatlakoztam, az azóta eltelt idő alatt több vállalkozásnak segítettem külföldi kiállításon való részvételben, termelési kapacitásuk növelésében (gazdaságfejlesztés); valamint energetikai korszerűsítést eredményező projektekben is részt vettem.
ELÉRHETŐSÉGEIM:
☏ (+361) 319-2707/120 ☏ (+36 30) 335-2482 ✉ petra[kukac]vanessia.hu
Június 15-én indul és mindössze két hétig lesz nyitva a GINOP-414-19 - "Megújuló energia használatát, energiahatékonyság növelését célzó épületenergetikai fejlesztések támogatása" pályázat 6. és egyben utolsó beadási köre.
A pályázat keretében támogatható:
- napelem,
- napkollektor,
- brikett, pellet, faapríték, faelgázosító kazánrendszer kiépítése,
- hőszivattyú rendszerek,
- hőszigetelés,
- nyílászárók cseréje,
- árnyékoló szerkezetek beépítése (nyári hővédelem),
- fűtés-, hűtés korszerűsítés,
- használati melegvíz rendszerek korszerűsítése,
A támogatás összege minimum 1,6 millió forint, maximum 100 millió forint, a vissza nem térítendő támogatás mértéke pedig maximum az összes elszámolható költség 55%-a lehet.
Nem támogathatóak a Közép-Magyarországi régió - azaz Budapest és Pest megye - területén megvalósuló projektek.
Lássuk a további részleteket:
A tervek szerint 2021. június 28-tól lesz pályázható „A mikro-, kis- és középvállalkozások modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztések támogatása" című (GINOP Plusz-1.2.1-21 kódszámú) pályázat.
A pályázat iránt már most nagyon nagy az érdeklődés így az előkészületeket nem érdemes halogatni. Amennyiben fejlesztési elképzelése komolyabb előkészületet igényel (pl. építés tervezés, engedélyeztetés miatt), számoljon inkább a szeptemberi beadási körrel, aggódnia nem kell, hiszen arra a beadási szakaszra külön forrás került allokálásra.
A pályázat célja a mikro-, kis- és középvállalkozások technológiai megújulásukhoz kapcsolódó fejlesztéseik támogatása.
Keretösszeg: 200 milliárd Ft; támogatási kérelmek várható száma: 1000-3000 db
Támogatás összege:
- minimum 10.000.000 Ft – maximum 629.300.000 Ft
Támogatás mértéke, formája:
Támogatás maximális mértéke az összes elszámolható költséghez viszonyítva:
Rövid társadalmi egyeztetést követően megjelent a „Terménytárolók, szárítók és tisztítók fejlesztésének támogatása" című, VP2-4.1.7-21 kódszámú felhívás. A támogatási kérelmek benyújtására 2021. augusztus 2. napjától 2021. szeptember 27. napjáig van lehetőség.
A pályázat támogatást biztosít a megtermelt szántóföldi és egyéb termények tárolási, szárítási és tisztítási kapacitásainak fejlesztéséhez, új üzemek létesítéséhez, a meglévő üzemek korszerűsítéséhez, de kiterjed a megújuló energiaforrások alkalmazásának az ösztönzésére, felújítás esetén az energiahatékonyságot növelő technológiák alkalmazására is.
A felhívás meghirdetésekor a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 50 milliárd Ft, támogatott projektek várható száma: 100-150 db.
Keretösszeg:
- Valamennyi mezőgazdasági üzem gazdasági teljesítményének javítása, valamint a mezőgazdasági üzemek szerkezetátalakításának és korszerűsítésének a megkönnyítése, mindenekelőtt a piaci jelenlét, a piacorientáltság, és a mezőgazdasági tevékenységek diverzifikálásának fokozása céljából. Keretösszege: 36 milliárd Ft,
- A megfelelően képzett mezőgazdasági termelők mezőgazdasági ágazatba való belépésének megkönnyítése és ezen belül is különösen a generációs megújulás elősegítése. Keretösszege: 10 milliárd Ft,
- A mezőgazdaság és az élelmiszer-feldolgozó iparág általi energiafelhasználás hatékonyságának fokozása. Keretösszege: 4 milliárd Ft.
Pályázók köre:
- Mezőgazdasági termelők, akik
- a támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti évben, fiatal mezőgazdasági termelő esetében lezárt üzleti évben legalább 6000 euró STÉ üzemmérettel rendelkeznek;
- a támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az ezt megelőző teljes lezárt üzleti évben – fiatal mezőgazdasági termelő esetében lezárt üzleti évben – árbevételüknek legalább 50%-a mezőgazdasági tevékenységből származott.
- Jelen Felhívás keretében a támogatási kérelem benyújtására kollektív beruházás keretében is van lehetőség. Kollektív projekt: a termelői csoport, a termelői szervezet, a mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet, valamint a szociális szövetkezet által végrehajtott projekt.
Elindult az „Élelmiszeripari üzemek komplex fejlesztése" című (VP3-4.2.1-4.2.2-2-21 kódszámú) felhívás tervezetének társadalmi egyeztetése, a támogatási kérelmek benyújtására várhatóan 2021. szeptember 13. napjától december 7. napjáig lesz lehetőség (első értékelési szakasz: szeptember 13-27. között).
A Felhívás lehetőséget kíván teremteni az élelmiszer-feldolgozáshoz, illetve borászati tevékenységhez kapcsolódó komplex, akár stratégiai jelentőségű fejlesztések végrehajtására.
Az igényelhető vissza nem térítendő (VNT) támogatás összege: minimum 100 millió Ft, maximum 5 milliárd Ft.
Lássuk a pályázat részleteit:
A pályázati felhívás jelenleg társadalmi egyeztetés alatt áll, a tényleges megjelenésig a felhívás változhat!
A Széchenyi 2020 keretében megjelent az „Állattartó telepek megújításának támogatása" című (VP2-4.1.1.9-21 kódszámú) felhívás. A támogatási kérelmek benyújtására 2021. május 28. napjától 2021. július 22. napjáig van lehetőség.
A felhívás meghirdetésekor a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 30 milliárd Ft, melyből
- Valamennyi mezőgazdasági üzem gazdasági teljesítményének javítása, valamint a mezőgazdasági üzemek szerkezetátalakításának és korszerűsítésének a megkönnyítése, mindenekelőtt a piaci jelenlét, a piacorientáltság, és a mezőgazdasági tevékenységek diverzifikálásának fokozása céljából: 21 Milliárd Ft.
- A megfelelően képzett mezőgazdasági termelők mezőgazdasági ágazatba való belépésének megkönnyítése és ezen belül is különösen a generációs megújulás elősegítése: 6 Milliárd Ft.
- A mezőgazdaság és az élelmiszer-feldolgozó iparág általi energiafelhasználás hatékonyságának fokozása: 3 Milliárd Ft.
A támogatott projektek várható száma: 500-600 db.
Pályázók köre:
- Mezőgazdasági termelők (ÖCSG,CSMT is), akik
- a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évben legalább 6000 euró STÉ üzemmérettel rendelkeznek
- a támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az ezt megelőző teljes lezárt üzleti évben árbevételük legalább 50%-a mezőgazdasági tevékenységből származott,
- Jelen Felhívás keretében a támogatási kérelem benyújtására kollektív beruházás keretében is van lehetőség. Kollektív projekt: a termelői csoport, a termelői szervezet, a mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet, valamint a szociális szövetkezet által végrehajtott projekt.
2021. április 12-i hatállyal módosult a „Mikro-, kis- és középvállalkozások technológiai korszerűsítése célú Hitelprogram" című (GINOP-8.3.5-18 kódszámú) felhívás termékdokumentációja, ennek értelmében ismét elérhetővé vált a működési költségek és készletbeszerzések finanszírozását támogató termékváltozat azaz a „B hitelcél", így jelenleg mindkét hitelcél pályázható.
Mutatjuk a részleteket:
1. A HITELPROGRAM KONSTRUKCIÓJÁNAK RÉSZLETEI
a. Keretösszege
- „A" hitelcél – Éven túli beruházási kölcsön 124,673 milliárd Ft
- „B" hitelcél – Éven túli forgóeszközkölcsön 169,095 milliárd Ft
b. Kölcsön összege
- „A" hitelcél Minimum 1 millió HUF – Maximum 150 millió HUF
Kezdő vállalkozások, illetve KATA adózású vállalkozások által igényelhető hitel összege maximum 25 millió HUF lehet. Az igényelhető hitelösszeg nem haladhatja meg a hitelkérelem benyújtását megelőző lezárt pénzügyi év üzemi eredményének tizenötszörösét, több kérelem benyújtása esetén együttesen értendő. - „B" hitelcél Minimum 1 millió HUF – Maximum 80 millió HUF
Kezdő vállalkozások nem vehetik igénybe és az igényelt kölcsön összege nem haladhatja meg a Végső Kedvezményezett utolsó 2 teljes lezárt üzleti év árbevétel átlagának 25%-át.
c. Célja
- „A" hitelcél
A Hitelprogram célja a mikro-, kis- és középvállalkozások technológiai korszerűsítése, illetve a korszerű termék- és szolgáltatásfejlesztési képességének megteremtése, bővítésének támogatása, amelynek egyedi célkitűzése a finanszírozási forrásokhoz nem, vagy nem megfelelő mértékében hozzájutó mikro-, kis- és középvállalkozások fejlesztése a mikro-, kis- és középvállalkozások külső finanszírozáshoz történő hozzáférésének javítása révén. A támogatott beruházásnak olyan fejlesztést kell eredményeznie, ami javítja a technológiai felkészültséget. A Hitelprogram célja a mikro-, kis- és középvállalkozások olyan beruházásainak a támogatása, amelyek pénzügyi szempontból életképesek, jövedelemtermelők. - „B" hitelcél
A Hitelprogram célja a mikro-, kis- és középvállalkozások likvid működésének zavartalan biztosításához szükséges készlet beszerzések, illetve működési költségek finanszírozása.
Április 6-án zárul a GINOP-414-19 pályázat 5. köre, de van még egy utolsó lehetőség azok számára, akik valamilyen oknál fogva eddig nem pályáztak, a 6. és jelenleg kiírt utolsó beadási kör ugyanis 2021. június 15 és június 30 között még elérhető lesz.
A pályázat keretében támogatható:
- napelem,
- napkollektor,
- brikett, pellet, faapríték, faelgázosító kazánrendszer kiépítése,
- hőszivattyú rendszerek,
- hőszigetelés,
- nyílászárók cseréje,
- árnyékoló szerkezetek beépítése (nyári hővédelem),
- fűtés-, hűtés korszerűsítés,
- használati melegvíz rendszerek korszerűsítése,
A támogatás összege minimum 1,6 millió forint, maximum 100 millió forint, a vissza nem térítendő támogatás mértéke pedig maximum az összes elszámolható költség 55%-a lehet.
Nem támogathatóak a Közép-Magyarországi régió - azaz Budapest és Pest megye - területén megvalósuló projektek.
Lássuk a további részleteket:
Ahogy már megszokhatták tőlünk, időről időre közzétesszük az aktualizált pályázati menetrendet, amelyből látszanak a még nyitott pályázati konstrukciók, illetve a legfontosabb pályázati határidők. Íme a 2021. márciusi aktualizált menetrend:
Amennyiben a táblázatot nehezen tudja elolvasni, kattintson a képre, majd nagyítsa újabb kattintással teljes méretre.
Alig néhány hét maradt a pályázatok szakszerű elkészítésére, hiszen 2021. március 16-án nyílik a GINOP-1.2.9-20 Hátrányos helyzetű településeken működő mikro- és kisvállalkozások fejlesztéseinek támogatása című felhívás képzeletbeli kasszája, azaz ettől a naptól egészen a keret kimerüléséig lehet majd a pályázóknak a kérelmeket benyújtaniuk. A pályázati roham szinte garantált, érdemes tehát kész pályázattal várni a nyitást. Ez a néhány hét még éppen elegendő arra, hogy szakértő kollégáink felmérjék a pályázati igényeket, illetve vállalkozása pályázóképességét és összeállítsák a pályázati anyagot. Elképzelésivel keressen bennünket bizalommal.
Most pedig lássuk röviden a legfontosabb feltételeket:
Keretösszeg: 5 milliárd Ft
Támogatási kérelmek várható száma: 800 db
Támogatás összege:
- minimum 2 millió Ft-maximum 10 millió Ft kizárólag a Felhívás 1. számú mellékletében felsorolt-SZVZ- településeken
Támogatási intenzitás:
- 70% vissza nem térítendő támogatás kizárólag a Felhívás 1. számú mellékletében felsorolt-SZVZ- településeken
A héten módosult a GINOP-1.2.9-20 Hátrányos helyzetű településeken működő mikro- és kisvállalkozások fejlesztéseinek támogatása című felhívás. Legfontosabb változás, hogy eltolták a pályázat beadási szakaszát, azaz a hatályos felhívás értelmében az SZVZ települések esetén a pályázatok beadására 2021. március 4. 10 óra 00 perctől 2021. március 18. 12 óra 00 percig van lehetőség.
A pályázat célja a leghátrányosabb helyzetű térségek felzárkóztatása, a helyi foglalkoztatás bővítése, a vidék lakosságmegtartó képességének növelése az ott működő mikro- és kisvállalkozások versenyképességének fejlesztésével, gazdaságban betöltött szerepének, piaci pozíciójának erősítésével.
A pályázaton olyan mikro- és kisvállalkozás indulhat, amely a felhíváshoz mellékelt 2db településlista egyik településén kívánja fejlesztését megvalósítani. Mivel azonban a 2. számú településlista esetében kötelező előminősítésen való részvétel volt a pályázat előfeltétele és az előminősítésre való jelentkezés határideje már lezárult, így arra új pályázó már nem tud jelentkezni.
Az 1. sz. településlista - azaz az SZVZ települések - esetében azonban még bő egy hónap áll rendelkezésére a felkészülésre. Mutatjuk is gyorsan a részleteket:
Elindult „A mikro-, kis- és középvállalkozások modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztések támogatása" című, VINOP-1.2.1-21 kódszámú felhívás. A felhíváshoz kapcsolódó észrevételeket, javaslatokat 2020.12.28-ig várják a véleményezésre kialakított partnerségi fórumban, a támogatási kérelmek benyújtására első ütemben várhatóan 2021. március 1-16. között lesz lehetőség.
A pályázat célja, hogy a valós igényekhez igazodó megoldásokat kínáljon az eltérő piaci pozíciókban és különféle élethelyzetekben működő vállalkozások számára, segítséget nyújtson a technológiai háttér megteremtésében és a digitális eszközök, online alkalmazások vagy ipar 4.0 megoldások bevezetésében. Cél, hogy a támogatás révén modern technológiák beszerzésére, a korszerű infrastrukturális feltételek megteremtésére és digitalizált üzleti és termelési folyamatok kialakítására kerüljön sor, aminek révén a fejlesztést megvalósító vállalkozások körében javul az erőforrás-hatékonyság és/vagy az előállított termékek/szolgáltatások minősége, ez pedig magasabb termelékenységi szinthez vezet.
A Felhívás meghirdetésekor a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 200 milliárd Ft, a támogatott támogatási kérelmek várható száma: 1000-3000 db.
Az igényelhető feltételesen visszatérítendő támogatás összege: minimum 10.000.000 Ft, maximum 629.300.000 Ft.
Lássuk a részleteket:
A pályázati felhívás jelenleg társadalmi egyeztetés alatt áll, a tényleges megjelenésig a felhívás változhat!
Elindult az „Élelmiszeripari középvállalatok komplex beruházásainak támogatása" című, GINOP-1.2.12-20 kódszámú felhívás tervezetének társadalmi egyeztetése. A felhíváshoz kapcsolódó észrevételeket, javaslatokat 2020. december 10-ig várják a véleményezésre kialakított partnerségi fórumban, a támogatási kérelmek benyújtására várhatóan 2021. február 4. 9:00-tól 2021. március 11. 12:00-ig lesz lehetőség. Bírálat a támogatási kérelmek beérkezésének sorrendjében történik.
A pályázat célja, hogy komplex beruházások támogatásával, feltételesen visszatérítendő támogatás biztosítása révén biztosítsa az élelmiszeripari feldolgozó középvállalkozások fejlődésének, gazdaságban betöltött szerepének, piaci pozíciójának erősítését, munkahelyek megtartását eredményező beruházások támogatását, a területi különbségek csökkentését, a térségi felzárkóztatást és a helyi gazdaság megerősítését.
A Felhívás meghirdetésekor a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 5,149 milliárd Ft, a támogatott támogatási kérelmek várható száma: 15-25 db.
Az igényelhető feltételesen visszatérítendő támogatás összege: minimum 30.000.000 Ft, maximum 500.000.000 Ft.
Lássuk a részleteket:
A pályázati felhívás jelenleg társadalmi egyeztetés alatt áll, a tényleges megjelenésig a felhívás változhat!
Arról értesültünk, hogy hamarosan ismét megnyitják a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség pályázatát közép- és nagyvállalatok számára a koronavírus okozta nehézségek leküzdésére és versenyképességük növelésére. A korábbi pályázati szakaszokból már tudjuk, hogy ez a pályázat nagyon népszerű, megnyitást követően a keretösszeg akár néhány óra leforgása alatt is kimerülhet, így ha Ön is szeretne pályázni, fontos, hogy már most beszerezze és összeállítsa a szükséges dokumentumokat, hiszen erre a felhívás megjelenésekor már csak nagyon rövid idő áll majd rendelkezésére.
A pályázat pontos feltételei ugyan még nem publikusak, de várhatóan alapjaiban a korábbi felhíváshoz hasonló pályázat várható, némi módosítással.
FRISSÍTÉS: A pályázat 2020.11.23-án megjelent. A támogatási kérelmeket 2020. november 25-én 12 órától lehet benyújtani a rendelkezésre álló keret kimerüléséig.
A pályázat az ország teljes területén pályázható közép- és nagyvállalkozások számára.
A pályázaton a Pályázó olyan beruházás megvalósításához igényelhet vissza nem térítendő támogatást, amelynek megvalósításához a szükséges forrás mértéke eléri a nettó 150.000 eurót.
A támogatás maximális összege 800.000 euró lehet, formája pedig átmeneti támogatási jogcím.
A vissza nem térítendő támogatás mértéke 33%.
Elindult a „Az egyszer használatos és egyéb műanyagtermékek forgalomba hozatalának korlátozásával érintett, valamint az ezeket helyettesítő termékek gyártásával foglalkozó vállalkozások technológiaváltásának és kapacitásbővítésének támogatása" című (GINOP-1.2.13-20 kódszámú) felhívás tervezetének társadalmi egyeztetése. A felhíváshoz kapcsolódó észrevételeket, javaslatokat 2020. november 15-ig várják a véleményezésre kialakított partnerségi fórumban. Az előminősítési kérelmek az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft-hez a GINOP-1.1.4-16 kiemelt projekt keretén belül nyújthatók be 2021. január 15-ig. Jelen felhívás keretében a támogatási kérelmek benyújtása 2021. február 1. 9:00-tól 2021. április 15. 12:00-ig lehetséges.
A pályázat célja az egyszer használatos műanyag termékeket helyettesítő késztermékek előállításának a támogatása az érintett, illetve a helyettesítő termékek gyártásával foglalkozó vállalkozások technológiaváltásának és kapacitásbővítésének támogatásával.
A felhívás feltételeinek megfelelő projekteket 20 millió Ft és 400 millió Ft közötti feltételesen visszatérítendő támogatásban részesíti a rendelkezésre álló forrás erejéig.
Lássuk a részleteket:
A pályázati felhívás jelenleg társadalmi egyeztetés alatt áll, a tényleges megjelenésig a felhívás változhat!
Elindult a „Divat és dizájnipari mikro-, kis- és középvállalkozások modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztések támogatása" című (GINOP-1.2.14-20 kódszámú) felhívás tervezetének társadalmi egyeztetése. A felhíváshoz kapcsolódó észrevételeket, javaslatokat 2020. október 25-ig várják a véleményezésre kialakított partnerségi fórumban, a támogatási kérelmek benyújtására várhatóan 2020. december 15-én 9 órától 2021. március 4-én 12 óráig lesz lehetőség. Bírálat a támogatási kérelmek beérkezésének sorrendjében történik.
A pályázat célja, hogy a hazai divat és dizájnipar fejlődni képes és fejlődni akaró vállalkozásai olyan beruházásokat tudjanak végrehajtani, amelyek mellett az ágazat szereplői képesek lehetnek középtávon megerősödni, annak érdekében, hogy a kiélezett és erőforrásigényes nemzetközi versenyben is profitábilisan, fejlődőképesen tudjanak működni, továbbá exportjuk növelése mellett a nemzetközi digitális jelenlétük és ismertségük is növekedjen.
A felhívás feltételeinek megfelelő projekteket a projektre megítélt 5 millió Ft – 150 millió Ft közötti feltételesen visszatérítendő támogatásban részesíti a rendelkezésre álló forrás erejéig.
Lássuk a részleteket:
A pályázati felhívás jelenleg társadalmi egyeztetés alatt áll, a tényleges megjelenésig a felhívás változhat!